אימון היררכי בארגונים

 

 

תארו לעצמכם את התרחיש הבא:

 

לפני מספר חודשים התחלתם לאמן את עופר, מנהל בכיר בארגון. מערכת היחסים שביניכם מצוינת ועופר מאוד מרוצה מתהליך האימון. באחד המפגשים הציע עופר שתאמנו גם את אחד מעובדיו, מנהל בדרג ביניים, שזקוק לשיפור בביצועי המכירות שלו (וגם בכישוריו הניהוליים). עופר הדגיש בפניכם את חוסר שביעות רצונו מתפקודו של אותו עובד ובאותה נשימה אף ציין שזוהי ההזדמנות האחרונה של העובד להשתפר. במפגש האימון הראשון של העובד, נחשפתם לביקורתו הקשה על יחסו המזלזל של עופר בעובדיו.

 

תרחיש כזה של "אימון היררכי" אמנם מצוי ומקובל בארגונים, אך כאשר מעבירים אותו דרך מסננת של אתיקה מקצועית, עולה וצפה השאלה "האם נכון שמאמן יאמן במקביל שני מתאמנים (או יותר) שמתקיימים ביניהם יחסי מרות"?

 

 

עמדתי היא שאימון היררכי אינו מצב תקין, וזאת - מכול הסיבות הבאות:

 

1.      באימון היררכי מתקיים ניגוד עניינים מובנה שמקורו ביחסי הסמכות והמרות שבין המנהל הבכיר לבין העובד שכפוף לו. אני סבורה שדי בעצם קיומם של יחסים אלו כדי לפסול את האפשרות ששניהם יתאמנו אצל אותו מאמן, בעיקר – לאור הספקות הרבים שמצב כזה מעורר. לדוגמה:

-   כיצד יוכל מאמן להעריך מראש את השפעת יחסי המרות והסמכות על תהליך האימון של כל מהצדדים המתאמנים?  

-          כיצד ניתן יהיה לוודא שהסכמת העובד להתאמן בתנאים שהוכתבו לו, אכן ניתנה מתוך רצון חופשי?

-      כיצד ניתן יהיה ליצור ולתחזק מרחב בטוח ופתוח בכל אחד מתהליכי האימון הללו ולהבטיח שתחושת החופש של כל אחד מהצדדים להיות אותנטיים ונטולי חששות למעמדם ולתדמיתם, לא תיפגע?

-       כיצד יוכל המאמן להבטיח שהוא עצמו לא יושפע ממעמדו של הבכיר וינסה לרצות אותו יותר? על סמך מה ניתן יהיה להבטיח זאת?

-        כיצד ניתן יהיה לוודא שהמנהל הבכיר לא ינצל לרעה את מעמדו ואת כוחו כדי להשפיע על המאמן  בעבודתו עם העובד?

-        כיצד ניתן יהיה להתמודד עם החובה לשמור בסוד את המידע שייחשף בכל אחד מהתהליכים?

-         האם ניתן יהיה לבנות "חומות סיניות" בין שני התהליכים?

-      כיצד יוכל המאמן להבטיח שהמידע שיחשפו השניים, זה על זה, לא ישפיע על יכולתו לנהל את תהליכי האימון באופן נקי ומשוחרר? האם בכלל ניתן למנוע זליגה כזאת של מידע? 

-    ואם המנהל הבכיר לא יהיה מרוצה מקצב ההתקדמות של העובד בתהליך האימון? כיצד עלול הדבר לחלחל למערכת היחסים שבינו לבין המאמן?

 

ובאתיקה כמו באתיקה, כשיש ספק אין ספק.

 

לכן, כל עוד הנכם מאמנים מנהל בכיר – הימנעו מלאמן את העובדים הכפופים לו, ולהפך.

 

זכרו – גם לאחר סיום תהליך האימון של המנהל הבכיר, חשוב שתבררו עם עצמכם עד כמה יכולים ההיכרות עמו והמידע הסודי שנחשף בפניכם להשפיע עליכם בתהליך האימון של העובד הכפוף לו.    

 

להרחבה נוספת בסוגיות של ניגודי אינטרסים בארגונים ראו בתמרור 2 ובתמרור 10 בחלקו השני של הספר "אתיקה Coaching".

 

שבוע טוב,

 

אביבה באומל

logo בניית אתרים